Go to Top

İÇERİK PAZARLAMASI ve SEO ARASINDAKİ FARK

Son 10 yıl içinde dijital pazarlama sektörü ile ilgili çalışmalar yapıyorsanız, SEO ve içerik pazarlaması terimlerini sıklıkla duymuşsunuzdur. Hatta, çok benzer teknikleri olduğu söylenerek bu iki kavramın aynı bağlamda kullanıldığı da görülüyor.

Dijital pazarlamada yeni iseniz konu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Tecrübeli olsanız bile iki konsept arasındaki çizgiyi çizebilmek çok kolay olmayabilir. Belirli bir ölçüye kadar bunda sorun yok, çünkü içerik pazarlaması ve SEO içi içe girmiş iki kavram. Online ortamdan elde edebileceğinizin en iyisine sahip olmak için hangisinin nerede başlayıp nerede sona erdiğini bilmeniz size faydalı olacaktır.

 

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlamasının teknik ve amaçlarını tanımlamakla başlayalım. Temel olarak amaç, müşterilerin kullanacağı ‘’değerli’’ içerik üretme. Değerli içerikten kasıt pratik, bilgilendirici, eğlenceli ve kullanışlı içerik. İçeriğin tipi o kadar da sorun değil. Blog makalesi, video, grafik ya da klasik paragraflar…

Hedef, doğal bir şekilde insanları web sitenize çekmek. Aradıklarını genellikle ücretsiz olarak bulabilmelerini sağlamanız. Daha sonrasında sunduğunuz hizmet ve ürünlerle ilgilenmeleriyle bu ürünlerden gelir bırakmalarını sağlayabilirsiniz.

İçerik, anahtar kelimeleri doğal akış içinde kullanmanızı sağlayarak ‘’anahtar kelime optimizasyonu’’ yapmanıza da yardımcı olur. Sıralamaya alınabilecek yeni sayfalar oluşturmanızı sağlar. Kaliteli içerik otoritenizi yükseltir. Detaylı ve değerli içerikle dış bağlantı (backlink) elde etme olasılığınız da yükselir.

SEO (Arama motoru optimizasyonu)

SEO, arama motorunda sitenizin sıralamasını yükseltecek taktikler serisine verilen isim. Site içindeki bireysel bir sayfa da dahil olmak üzere. Arama motorları sıralama yaparken 2 noktaya dikkat ediyor. Alaka ve otorite. Bilgi edinilmek istenen konuya ilişkin olarak site içeriğiniz ne kadar alakalı ise sıralamada o denli yükseklerde gösterilecektir. Diğer yandan domain otoritenizin yüksekliği sitenizin ‘’güvenilir’’ bir kaynak olduğunun ispatı sayılıyor.

Hedef, arama motorlarının beklentilerini ve sıralama metotlarını dikkate alarak sitenin görünürlüğünü arttırmak.

SEO’nun bir de teknik kısmı var. Teknik SEO’nun içerik pazarlaması ile hiçbir ilgisi yok. Sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek, site hızını geliştirmek, XML site haritaları planlamak, site yapısını organize edip navigasyon ayarlaması yapmak, kopyalanmış içerik avına çıkmak ve site içinde hata veren kısımları kontrol etme gibi içerikle ilgisi olamayan çalışmalar bütünü.

Temel Fark 

Geniş bağlamda bakıldığında, SEO kullanıcıları siteye yönlendirecek yöntemlere odaklanmayı amaçlayan bir çalışma. İçerik pazarlaması ise SEO’nun bir parçası olup doğrudan kullanıcılara yönelerek trafik sağlama çalışması.

SEO’nun ilk amacının kullanıcıları memnun edebilme çalışması olduğu tartışılıyor. Ama SEO uygulaması yaparken hem kullanıcının hem de arama motorlarının beklentilerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İçerik pazarlamasında ise ilk amaç kullanıcıyı memnun etmek.

Dengeyi Bulabilmek

SEO ve içerik pazarlaması gibi birbiri içine çok girmiş iki kavramı doğru ve etkili bir şekilde kullanabilmek için aralarındaki dengeyi sağlamak kazanç getirecektir.

Kullanıcı getirme ana hedefiniz ise SEO öncelikli tercihiniz olmalı.  Ama güvenilir ve uzun süreli olacak bir site olma hedefiniz varsa içerik pazarlaması ile ilgili taktiklere ağırlık vermeniz daha doğru olacaktır. Fakat sonuç olarak SEO ve içerik pazarlamasının sağlıklı bir dengesi başarıya giden yolda anahtar yöntem görünüyor.