Go to Top

SİTE İÇİ BAĞLANTILARININ SEO AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR ?

Birçok SEO uzmanına göre arama motoru optimizasyonunda iki önemli ve geniş çapta strateji var. Site içi çalışmaları ve link inşası. Site içi yapılan çalışmalar, belirli anahtar kelimelerde sitenizin sayfalarını optimize etmenizi ve hedef kullanıcı kitlesini müşteriye dönüştürmenizi sağlar. Link inşası (diğer bir deyişle backlink) sitenizin domain otoritesini (alan adını) yükselterekkullanıcı ve arama motoru tarafından ‘’güvenilir bir site’’ algısı sağlar. Daha güvenilir olduğu düşünülen sitelerin daha üst sıralarda gösterilme eğilimini göz önünde bulundurursak link inşası bir hayli önemli.

Geniş çapta olan bu iki stratejinin elbette alt kategorileri var. Bunlardan birisi de site içi bağlantıları.

Site İçi Bağlantıları Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar?

Site içi bağlantı sağlamanın arkasında yatan fikir basit. Sitenizin her sayfasının yine sitenizde bulunan diğer sayfalara yönlendirme yapması. Böylelikle her sayfada belirli bir sayıda link (bağlantı) olacak ve bu link’ler kullanıcılarınızı doğru anahtar kelimelerle doğru sayfalara yönlendirecek.

Site içi bağlantılar dışarıdan sitenize yönlendirilen backlink’ler gibi size domain otoritesi artışı getirmez. Çünkü aynı domain içerisindeler. Fakat doğru metotlarla yapıldığı zaman sitenizin nasıl indekslendiğini ve arama sonuçlarında nasıl sıralandığını etkileyebilir.

SEO Açısından Faydaları Neler?

Site içi bağlantıları ve SEO içeriğinizi geliştirecek 4 temel konseptiniçeriğin kendisi, anchortext (çapa metin), derin bağlantılar ve bağlantıların birbiri ile alakalı olması olduğundan daha önce bahsetmiştik. Bunlara ek olarak sitenizi ziyaret eden yeni kullanıcının,düzenli bir kullanıcıolmasını da sağlamada oldukça faydalı bir yöntem.

Site navigasyonunuz için en kullanışlı stratejilerin başında site içi bağlantılar kullanma geliyor. Okuyucuya yol göstererek Google’ın en sevdiği şeylerden birini yani ‘’kullanıcı odaklı olmayı’’ gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bilindiği gibi Google’ın en son trendlerinden biri ‘’arama motoru için değil kullanıcı için optimizasyon yapın’’ düşüncesi.

Site İçi Bağlantısı Yönteminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu stratejiden mümkün olduğu kadar çok fayda sağlamak için ne yapmalıyım derseniz, alışkanlık haline getirmeniz gereken bazı noktalardan söz etmemiz lazım:

  • Öncelikle arama sonuçlarında en yüksek sırada gösterilmesini istediğiniz sayfa ya da sayfaları belirleyin, bağlantıları buna göre yerleştirin.
  • Eğer WordPress kullanıyorsanız, otomatik olarak site içi bağlantıları içerecek eklentileri kullanmaya özen gösterin. ( SEO Auto Links gibi)
  • Aşırı şekilde anahtar kelime kullanımı yapmayın.
  • Site içi bağlantıyı sayfanın başında kullanmaya çalışın.
  • 3 bağlantı uzaklığı kuralına dikkat edin. (Moz’a göre bir sayfadan diğer bir sayfaya ulaşmak 3 tıklamadan daha fazla olmamalı)

Site içi bağlantıları kullanma hem SEO hem siteniz için oldukça değerli bir yöntem. Dışarıdan sitenize yönlendirilen link’ler kadar güçlü olmayabilirler ama harcadığınız zaman ve verdiğiniz uğraşa değer.