Go to Top

SEO VERİLERİNİZİ YANLIŞ MI DEĞERLENDİRİYORSUNUZ

Arama motoru optimizasyonunda başarılı olmak pek çok faktöre bağlı ama en önemlilerinden birisi de SEO verilerini kapsamlı ölçüp değerlendirebilmek. Bu analiz sırasında dikkate alınması gereken birkaç nokta var:

Uzun süren stratejiler: SEO, etkisini yıllar olmasa bile aylar sonra görebileceğimiz bir teknoloji yöntemi. Sonuçlarını hemen görmeyi beklemek hayal kırıklığı olur.

Netlik olmaması:Google yaptığı algoritma değişikliklerini açık ve net şekilde açıklamıyor. Uzmanların deneme-yanılma tekniklerine göre bazı bilgiler elde ediyoruz.

Farklı durumlar:Her markanın farklı bir durumusöz konusu. Karşılaştığı rekabet seviyesi,ve hedef kitlesi farklı. Veriler bu durumlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmeli.

SEO verilerini değerlendirirken yaygın şekilde yapılan hataları şu şekilde özetleyebiliriz:

Sadece tek bir metrik üzerine odaklanmak 

Tek bir veriye odaklanmak yapılan en büyük yanlışların başını çekiyor. Sadece anahtar kelimesıralaması ya da sadece backlink’lerden gelen trafiği baz alarak sonuçlar çıkarmak pek sağlıklı olmayacaktır. SEO, birbiriyle ilişkili olan onlarca faktöre bağlı. Tabloya geniş açıdan bakıldığında performansınızı daha net bir şekilde değerlendirmeniz mümkün.

Sezgisel eğilimle değerlendirme yapmak 

Bu tabiri SEO dünyasında açıklamak gerekirse,yaptığınız kampanyanın zaten başarılıolduğunu düşünüp gerekli olan bazı bilgileri göz ardı ettiğiniz anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Sayıları görmeden varsayımlarda bulunmayın. Bir sonuca varmadan mümkün olduğunca çok veriyi incelemeye çalışın.

Site trafiğinin kaynaklarını göz ardı etmek

SEO’da hedefleyeceğiniz ana trafik kaynağı ‘’organik’’ olan trafik. Yani insanların içeriklerinize arama motoru aracılığı ile ulaştığı kaynak tipinden bahsediyoruz. Fakat SEO taktiklerinizin etkilediği başka trafik kaynakları da var. Sosyal medya kanallarından veya sitenize yönlendirilmiş bağlantılardan sağlanan trafik, kullanıcılarınızın alışkanlıklarını algılamada size yol gösterici olabilir.

Sadece belirli anahtar kelimelere bakmak 

SEO kampanyanızın başında muhtemelen onlarca anahtar kelime belirlediniz ve arama sonuçlarında bu anahtar kelimelerde üst sıralarda gösterilmeyi planladınız. Bu yaygın ve işe yarayan bir uygulama. Fakat Google’ın semantik algoritması ile artık sadece belirli anahtar kelimeleri değerlendirmeye almak yeterli değil.

Sonuçları geleceğe yönelik kullanmamak 

Elde ettiğiniz verileri daha önce neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını görmek için kullanmak çok cazip bir fikir. Fakat verileri ilerde ne yapmanız gerektiğine dair kullanmanız çok daha cazip bir fikir. Bu taktik işe yarıyor mu? Belirli bir alanda gözden kaçırdığınız noktalar var mı?

Veri analizinin objektif olması beklenir ama insan olarak bazen verileri yanlış değerlendirip hata yapabiliriz. Tecrübeli arama optimizasyonu uzmanları bile ara ara bu yanlışların kurbanı olabiliyorlar. Mümkün olduğunca çok veriyi yapılan güncellemelere paralel olarak değerlendirmek bu konuda uygulayabileceğimiz en iyi taktiklerden biri.