Go to Top

GELECEK YILA HAKİM OLACAK SEO TRENDLERİ

Sesli arama, AMP sayfaları, algoritma güncellemeleri, yerel SEO…

SEO durmaksızın değişiyor. Önceki yıllarda çok işe yarayan bir teknik artık bu fonksiyonunu yansıtmıyor olabilir. Yeni teknolojiler ve yeni kurallar bizi sürekli olarak değişiklikleri takip etmek zorunda bırakıyor.

2017 dijital pazarlama sektöründekiler için zorlu bir yıl oldu.  2018 yılında ufukta daha büyük değişiklikler görünüyor.

Video ve görsel aramalarda büyük değişiklikler olacak

 İnternette yaptığımız aramalar kademeli olarak görsel ağırlıklı olmaya başladı. İnternetin daha hızlı olması, görsellerin dominant olduğu sosyal medyanın popülerliği ve insanların görsel ile videoyla olan etkileşimlerinin yoğunluk kazanması bu değişikliklere yön verecek olan etmenler.

Google tarafından satın alınan Moodstocks ve Eyefluence görseller ve videoları tanıma üzerine kurulmuş sistemler. Bu demek oluyor ki Google görsel ve videolarla ilgili büyük değişiklikler yapmayı planlıyor.

Knowledge Graph dominant olacak

Knowledge Graph,  Google’da arama yaptığınız zaman, aradığınız kriterle ilgili özet bilgileri daha hızlı ve pratik bir şekilde görüntüleyebildiğiniz bir bilgi algoritması.

 

Örneğin, Google arama çubuğuna ‘’Rıdvan Dilmen’’ yazdığınızda sağ köşede çıkan kutu içerinde yer alan bilgiler size hızlı ve pratik bir şekilde yardımcı oluyor.

Yapılan aramaya ilişkin en pratik ve en kullanışlı bilgileri kullanıcıya sunmayı hedefleyen sistemin adı Knowledge Graph. 2018’de bu sistemin dominantlığını göreceğiz.

Bireysel aramalar odak noktasında olacak

Google zaten bir süredir kişiye özel arama sonuçları gösterme üzerine çalışıyor. Kişinin yaptığı önceki aramalar ve tarayıcı çerezleri arama motoru devi tarafından en iyi sonuçları göstermek için sıklıkla kullanılıyor.

Bireysel aramada ölçüt alınan özellikler 2018’de daha da önemli hale gelecek.

Makine öğrenme geleneksel arama algoritmalarını geride bırakacak

RankBrain, Google’ın en derin makine öğrenmesi olarak yerini korumaya devam ediyor. Google’ın ebeveyn şirketi olan Alphabet geçtiğimiz yıllar içinde makine öğrenmeye oldukça yatırım yaptı. Henüz şirket tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da 2018’in sonuna doğru makine öğrenmenin etkilerini daha etkili hissedeceğiz gibi görünüyor.

SEO, Google’ın ötesinde de yayılacak

Arama motoru optimizasyonuna Google hakim olsa da yeni yılda diğer arama motorlarının da SEO uygulamalarına ağırlık vereceğini göreceğiz. Genel olarak SEO için temelde Google dikkat alınırken, 2018 başta olmak üzere ilerleyen yıllarda başka arama motorlarında da optimizasyon yapmayı düşünmeniz gerecek gibi görünüyor.