Go to Top

SEO + KULLANICI MEMNUNİYETİ BAŞARI

Bugünlerde en iyi SEO uygulamaları arasında gösterilen UX (User Experience – kullanıcı memnuniyeti) 2018 yılında da bu unvanını koruyacak gibi görünüyor.

SEO köşe yazarı Sherry Bonelli arama motoru optimizasyonu ve kullanıcı memnuniyetinin nasıl birlikte hareket ettiğini göstermek için bizimle bu konuda önemli bilgiler paylaştı.

Eskiden SEO çok basitti, anahtar kelime dolu birkaç sayfa oluştur ve hedeflediğin sektörde arama motoru sıralamasında 1 numarasın! Keşke bugün de bu işlem bu kadar kolay olsa! Şimdi başta Google olmak üzere, önde gelen arama motorları sıralamaya nasıl karar vereceğini bulmak için yüzlerce faktörü dikkat alıyor.

Tüm bu faktörler ‘’kullanıcı memnuniyeti’’ kavramını ortaya çıkardı. Web sitenizi kullanıcı rahatlıkla kullanabiliyor mu? Sitenizdeki içerikler kullanıcının dikkatini çekiyor mu? Site güvenliğinizden emin misiniz? Mobil cihazlarda siteyi kullanmak ne kadar rahat? Bunun gibi pek çok soruya ‘’evet’’ cevabını verebiliyorsanız kullanıcı memnuniyetinden bahsedebiliriz.

SEO ve kullanıcı memnuniyeti birbiriyle çok yakından ilişkili. SEO, arama motorunu hedef alırken kullanıcı memnuniyeti web sitenizi ziyaret edenleri hedef alıyor. Her ikisinin de amacı sitenizi ziyaret edenlere aradıklarını bulma yoluna en iyi hizmeti vermek.

Hem SEO hem de kullanıcı memnuniyetini etkileyen bazı web site elementleri var. Bunlar:

Başlıklar 

Başlıklar (<h1>, <h2>, <h3>, <h4>, <h5> ve <h6>) site kullanıcılarınıza ve arama motoruna sitenizdeki içerik hiyerarşisini gösterir.

Her sayfada sadece bir tane h1 kullanın. Bu, arama motoruna ve kullanıcılara sayfanın odaklandığı en temel hedefi göstermede yardımcı olur. H1’ler genel olarak bir sayfada bulunan içeriğin ilk parçasıdır. Diğer başlıklar (H2’den H6’ya kadar olanlar) yapı olarak H1’i takip etmeli ve sayfanın geri kalanında buna uyumlu olmalı.

Kolay navigasyon ve site yapısı 

SEO dünyasında hala site navigasyonu ile ilgili konuşmak biraz garip geliyor olabilir ama inanın hala site navigasyonu uygun olmayan o kadar çok site var ki! Hatırlatmakta fayda var çünkü sitenizi kullanmak isteyen pek çok ziyaretçi sitenize sadece ana sayfa aracılığı ile ulaşmıyor. Bu demek oluyor ki sitenizde ziyaretçi rahatlıkla hareket edebilmeli. Hangi sayfa aracılığı ile sitenize ulaşmış olması önemli değil, önemli olan site navigasyonunun kullanılışlı olması.

Site link’leri

Sitenizin navigasyonu renkli pop-up’ların veya uzun seçenek listelerinin yer aldığı bir yer değildir. Site navigasyonunuz ve yapısınız ne kadar net ve temiz olursa Google arama sonuçlarında site link’lerinizde görünecektir.

Bu site link’leri rakipleriniz karşısında daha hızlı hareket etmenizi sağlayabilir. Google algoritması hangi sitelerin site link’leri alıp hangilerinin almayacağına büyük ölçüde site yapısını dikkate alarak karar veriyor.

Google diyor ki: ‘’Biz arama sonuçlarında sadece kullanıcıya faydalı olacağını düşündüğümüz site link’lerini gösteriyoruz. Eğer site yapınız, algoritmamızın iyi site link’lerini bulmamıza izin veren bir düzeyde değilse ya da biz site link’lerinin sitenizle bağlantılı olmadığını düşünüyorsak söz konusu olan bu bağlantıları kullanıcılara göstermiyoruz.’’

Kullanıcı sinyalleri 

Sherry Bonelli kullanıcı sinyallerinin arama motoru sıralamasında daha önemli bir faktör haline geleceğini düşünüyor. Google, sitede geçirilen süre ve hemen çıkma oranı gibi bazı özelliklerin arama motoru sıralamasında çok dikkate alınmadığını söylese de bu sinyallerle sıralama arasında büyük bir korelasyon olduğu görülüyor.

Site hızı 

Site hızı uzun zamandır sıralama sonuçlarını etkileyen faktörlerden. Google, kısa bir süre sonra mobil cihazlardaki site hızını (masa üstü değil) sıralamaya karar verirken kullanacağını bir özellik açıkladı. Site hız hakkında Google’ın detaylı açıklamalarını burada bulabilirsiniz.

Mobil cihazlar 

Mobil cihazlarda internet kullanımı denilince akla ilk olarak hız geliyor. Ama mobil sitenizi bir bütün olarak görmelisiniz. Hız, görünüş, tarz, dizayn, görseller, yazı karakteri ve font büyüklüğü gibi özellikleri de dikkate almalısınız.

SEO ve kullanıcı memnuniyeti sıkı sıkıya birbirine bağlı iki dijital kavram. Ne derece iyi sentezlenirse o derece verim alınabilecek alanlardan bahsediyoruz. Bu iki kavramın uygun kombine edilmesi size pek çok platformda fayda sağlayacaktır.