Go to Top

SEODA 20 YIL GERİDE KALDI

1991 yılında ilk kez web site kavramı ile tanıştık. 1997’ye geldiğimizde ise ‘’arama motoru’’ kavramını duyduk. 1997 yılı, resmi olarak arama motoru optimizasyonunun da başladığı yıl oldu.

Yazar Bob Heyman’a göre, arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılacak yepyeni bir alanın oluşumuna önemli katkısı olan aslında Jefferson Starship adlı bir rock grubunun menajeri. Bu rock grubunun web sitesi 1997 yılında arama motorunda 4. sayfada gösteriliyordu ve grubun menajeri web sitenin 1. sayfada 1. sırada gösterilmemesine sitem ediyordu.

Yine 1997 yılının Şubat ayında, Multimedia Marketing Group çalışanlarından John Audette SEO kavramını kullanıyordu.

1997 yılında arama motorunda üst sıralarda gösterilmeyi tartışmak çok yeni bir konuydu. Bir yıl sonra web site sahibi olmak isteyenlerin sayısı hızla arttı ama yine de www (World Wide Web) pek çok kişi için yeni bir konseptti. Bugün ise hemen herkes arama motoru sonuçları sıralamasına hakim olmak istiyor.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru optimizasyonu bu sektörün resmi adı olmadan önce farklı tabirler kullanıldı. Örneğin;

  • Arama motoru yerleştirmesi
  • Arama motorunda pozisyon
  • Arama motoru sıralaması
  • Arama motoru kaydı
  • Web site promosyonu

2001 yılında arama motoru pazarlaması tabirinin kullanılması gerektiğini savunanlar olduysa da sektörün resmi ismi ‘’arama motoru optimizasyonu’’ oldu.

Arama Motorlarının Hayatımıza Hızlı Girişi

Arama  motorları bilgi bulma şeklimizi, sonuçları irdeleme yöntemlerimizi, ürün ve hizmetleri satın alma yollarımızı, sıkıldığımızda kendimizi eğlendirme yöntemlerimizi ve başkaları ile iletişim kurma yollarımızı değiştirdi. Arama motorları dünya ile bağlantımızı sağlayan ve günlük hayatımıza yön veren bir teknoloji olmaya başladı.

Bu dönemde sıralamada görünür olmak anahtar kelimeleri yoğun kullanmaya bakıyordu. Bir makalede 100 kere anahtar kelime kullanan bir sayfayı sollamak mı istiyordunuz? O zaman aynı anahtar kelimenin 200 kere kullanıldığı bir sayfa oluşturmanız yeterliydi. Bugün bunu yaparsanız sayfa spam olarak görülüyor.

Google’dan Devrim Gibi Atak

 2000 yılında Yahoo, yapılabilecek en kötü stratejik hareketi yaptı ve Google ile ortak bir çalışma içine girdi. Daha sonrasında Inktomi yerine Google’a organik aramalarda dominant olma iznini verdi. O zamanlar Google pek bilinmiyordu. Yahoo aracılığı ile yapılan her aramanın altında ‘’Google tarafından desteklenmektedir’’ yazıyordu. Yahoo, ileride kendisini açık ara sollayacak rakibini dünyaya kapsamlı bir şekilde tanıtmış oluyordu.

Bu zamana kadar arama motorları sıralama faktörü olarak içeriği ve site adında yer alan anahtar kelimeleri dikkate alıyordu. Google sektörü ele geçirmeye başlayınca yeni algoritmalar ve güncellemeler geldi.

2003 yılına geldiğimizde SEO anahtar kelimeleri tekrar etmekten daha fazlası olmuştu. 2004 yılında SEO’ya coğrafi konumlar dahil oldu. Kullanıcının internete nereden giriş yaptığı çok önemli olarak görülmeye başlandı. 2006 yılında Google bu işe haritaları da ekledi ve yine aynı yılda YouTube’u 1.65 milyar Dolar karşılığı satın aldı.

Sosyal Medyanın Yükselişi

2000’li yılların sonuna doğru sosyal medya ortaya çıktı. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi platformlar bu alanda söz sahibi oldular. SEO alanına dolaylı olarak etki ettikleri tartışıldı. Google, sosyal medya sinyallerini sıralama faktörü olarak değerlendirmediğini defalarca dile getirdi ama sektördekiler dolaylı da olsa SEO’ya etkisi olduğunu iddia etti.

Panda ve Penguin Algoritmaları

2011 ve 2012 yılları SEO’da dönüm noktası oldu. 2011 yılında Google kalitesiz içerikleri olan bazı sitelerin sıralamada üstlerde yer aldığını görünce ‘’içerik’’ konusuna müdahale etti. Panda adını verdiği bir algoritma güncellemesi yaptı ve pek çok web site bir gecede tüm trafiğini kaybetti. Ardından Google, site kalitesi ile ilgili açıklamalar yaptı, bazı veriler açıkladı. Bugün hala bu algoritmanın yarattığı dalgalanmalardan kurtulmaya çalışan siteler var.

Google’ın bazı sitelerde yer alan gereksiz link’leri fark etmesi de uzun sürmedi. Doğal olmayan bağlantıları ve anahtar kelime yoğunluğu dikkat çekici olan siteler takibe alındı.

Knowledge Graph’e Merhaba

Gelecek yıllara uzun süre hakim olacak bu sistem Mayıs 2012’de açıklandı. 1 yıl sonra doğal dil akışı ve günlük konuşmaya uygun arama tekniği temeline dayalı Hummingbird algoritması geldi.

Mobile – First

2005’ten bu yana mobil cihazların hayatımızdaki yeri tartışılmaya başlandı. 2015 yılına kadar hemen her yıl ‘’Acaba bu yıl SEO’da mobil cihazların mı yılı?’’ diye soruldu. Fakat 2015 tam anlamıyla mobil cihazların yılı oldu. Çünkü bu yılda mobil cihazlardan yapılan aramalar, masa üstü bilgisayarlardan yapılan aramaları solladı.

2016’da ise AMP’ler yani Hızlandırımış Monil Sayfalar sektöre sunuldu. 2018’e ise mobile-first index testi damgasını vuracak görünüyor.

Makine Öğrenme ve Sesli Arama

Makine öğrenme temelli RankBrain 2016’da sektöre merhaba dedi ve çok uzun yıllar sektörde kalacak. Sesli aramalar çok yeni bir trend ama Apple’ın Siri’si, Amazon’un Alexa’sı ve Microsoft’un Cortana’sı bize gösteriyor ki sesli aramalar gelecek yıllarda adından daha çok söz ettirecek.