Winaffiliates

BU YIL SEODA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 ÖNEMLİ TREND

Anahtar kelimeleri ve backlink’leri kullanarak SEO’da başarılı olduğumuz günler çok geride kaldı. Google, hakkımızda bilgi topladıkça arama sonuçları daha doğru, tam zamanında ve bireye özel olarak karşımıza çıktı.

Bugün SEO, anahtar kelimelerden, backlink’lerden, meta veri optimizasyonundan ve içerikten çok daha fazlası.

Doğru bilgiyi zamanında kullanıcıya en iyi şekilde sunmak SEO’da başarının garantisi oldu. 2018’de arama motoru optimizasyonunda hedeflerinizi tutturmak için aşağıdaki 5 trendi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Sesli aramanın yükselişi

Google’a  göre arama motorundaki her 5 aramadan 1’i sesli arama yöntemi ile yapılıyor. Durum böyle olunca Google Home ve Amazon Echo gibi sistemlerin popülerliği de giderek artıyor.

Ses etkileşimli yazılımlar düşünülenin aksine evlerdeki cihazlardan ziyade cep telefonu gibi mobil cihazlar için geliştiriliyor.

Sesli aramaya yardımcı olacak teknolojilerin hata payının giderek azalması nedeni ile SEO’da bu sene bu trendi çok daha sık göreceğiz.

 

Öne çıkarılmış snippet’lar

Google’da arama yapan kullanıcıların arama sonuçlarında en üstte kutu içerisinde karşısına çıkan sonuçlara ‘’öne çıkarılmış snippet’’ deniliyor. Hedef, arama yapan kullanıcının aradığı cevaba ve bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamak.

Yapılan aramaya ilişkin bilgiyi aramanın hemen altında gösteren bir teknoloji temeline dayalı olan öne çıkarılmış snippet’lar 2018’in gözdelerinden ve bu kutudaki bilgiyi sunan site ilk sıralarda sırada gösterilen sitelerin trafiğinden %10’unu çalmaya başladı bile. Soru – cevap içeriklerinde sıklıkla karşımıza çıkan öne çıkarılmış snippet’lar bu sene dikkat edilmesi gereken SEO konularından birisi.

 

Mobil cihazlar her yerde

Google’ın mobile-first index’i bu senenin mobil trendinin ne denli önemli olduğunun göstergesi. Hızlandırılmış mobil sayfalar da bu yılın dikkat edilmesi gereken trendlerinden.

SEO’da ne yapıyorsanız yapın güncellemenin mutlaka mobil cihazlarda kusursuz çalıştığından emin olun.

 

Kullanıcı memnuniyeti

Sadece mobil cihazlar değil, kullanıcı memnuniyeti ve talebi sektörde bu senenin trendlerinden.

Bugün kullanıcılar kullandığı aygıtı önemsemeksizin istediği bilgiye anında ve rahatlıkla ulaşmak istiyor. Google’ın çalışmaları gösteriyor ki yüklenme süresi 3 saniyeden daha uzun olan bir site ziyaretçilerinin %40’ını kaybediyor.

SEO perspektifi açısından yüklenme hızı kısa olan, içeriği rahatlıkla okunabilen, navigasyonu kullanıcıya faydalı olan ve site tasarımı ziyaretçilere hitap eden bir site istediği hedefe ulaşmaya daha yakın olan sitedir.

 

Amaca göre optimizasyon

Google yakın zamanda anahtar kelimenin amacına göre sıralama yaptığını onaylayan bir açıklama yaptı.

Bir ürünü satın almak amaçlı bir anahtar kelime girişi varsa e –ticaret siteleri üstlerde yer alıyor. Eğer amaç satın almak değil bilgi edinmekse medya kanalları ön plana çıkarılıyor. İşte bu sebeple SEO uzmanları kullanıcıların amacına göre optimizasyon yapar oldular ve bu özellikler 2018’in SEO trendleri arasında yerini alıyor.

Leave a Reply