Winaffiliates

GOOGLEDAN MOBILE – FIRST İÇİN BAZI İPUÇLARI

Akıllı telefonlarda Googlebot trafiğinde herhangi bir artış var mı diye log dosyalarını hemen bir kontrol edin. Bu artış sitenizin Google mobile first index içinde olduğunun bir işareti olabilir.

Google, sitenizi mobil öncelikli dizine eklemeye (mobile first indexing) hazırlama konusunda geçtiğimiz ay bir blog yazısı paylaştı. Bu yazıda şu ekstra ipuçları dikkat çekti:

 

  • Sitenin mobil sürümünün de önemli, yüksek kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olun. Buna metin, resim (alt özellikleriyle) ve videolar gibi bilenen taranabilir ve dizine eklenebilir tüm biçimler dahildir.
  • Dizine ekleme ve kullanıcıların sevdiği arama özellikleri açısından yapısal veriler oldukça önemlidir. Bunları sitenin hem mobil hem de masaüstü sürümünde olduğundan emin olun. Ayrıca, mobil sayfalarda bulunan yapısal veri işaretlemeleri içerisinde bulunan URL’lerin de mobil versiyonları ile değiştirildiğinden emin olun.
  • Dizine ekleme ve sunum için bir sayfadaki içerikle ilgili ipuçları sağlayan meta veriler sitenin her iki sürümünde de bulunmalıdır. Örneğin, meta başlık (title) ve açıklamalarının (description) sitedeki tüm sayfaların her iki sürümünde de eşdeğer olarak bulunduklarından emin olun.
  • Ayrı mobil URL’ler (m. veya m-dot olarak da bilinen) ile bağlantı kurmak için değişiklik yapılmasına gerek yoktur. Ayrı mobil URL’ler kullanan sitelerde, bu sürümler arasında mevcut link rel=canonical ve link rel=alternate öğelerini koruyun.
  • hreflang bağlantılarını ayrı mobil URL’lerde kontrol edin. link rel=hreflang öğelerini uluslararasılaştırma (internationalization) için kullanırken mobil ve masaüstü URL’leri arasındaki bağlantıyı ayrı olarak oluşturun. Mobil URL’lerinizin hreflang öğesi, diğer mobil URL’lerdeki diğer dil/bölge sürümlerine işaret etmelidir. Benzer şekilde, masaüstü URL’sini oradaki hreflang bağlantı öğelerini kullanarak diğer masaüstü URL’leriyle bağlayın.
  • Siteyi barındıran sunucuların artması muhtemel tarama sayısını karşılamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun. Bu durum, duyarlı web tasarımı ve dinamik sunumu kullanan siteleri etkilemez; yalnızca mobil sürümün, m.example.com gibi ayrı bir ana makinede bulunduğu siteleri etkiler.

Google’dan Gary Illyes, siteleri bireysel ve bağımsız olarak yukarıda belirtilen ölçütlere göre mobile first indexing için hazır olma durumlarını dikkate alarak değerlendireceğini söyledi. Sitelerin hazır olduğuna karar verildiği anda geçişleri yapılacak.

Şimdilik az sayıda site mobile first index içinde. Bu siteler Google arama ekibi tarafından yakından izleniyor.

Google, süreci özellikle yavaş tutuyor. Çünkü site yöneticileri mobil kullanıcılar için hazırlık yaparken onları bu aşamada zor durumda bırakmak istemiyor. Sürecin ne zaman tamamlanacağına dair kesin bir tarih verilmiyor.

Google bu konuda sorularınız varsa Webmaster forumlarına yazabileceğinizi belirtiyor ve herkesin katılabileceği etkinliklerde yer alarak daha kapsamlı bilgiye sahip olabileceğinizin de altını çiziyor.

Leave a Reply